Life Style

Ciepłe buty dla dziecka – czym kierować się przy zakupie?

Wraz z nadejściem zimy wszyscy porzucamy cienkie stroje na rzecz zdecydowanie cieplejszych odpowiedników. Taka sama sytuacja dotyczy również obuwia, które musi spełnić kilka funkcji: zapewnić komfort podczas chodzenia, a przy tym ochronić przed przykrym chłodem. Dobór odpowiedniego obuwia zimowego ma szczególnie duże znaczenie dla najmłodszych, których stópki wciąż się rozwijają. Czym kierować się przy wyborze zimowych butów dziecięcych?

Elastyczna podeszwa

Buty zimowe dziecięce, podobnie zresztą jak obuwie na każdą inną porę roku, powinno posiadać stosunkowo miękką i elastyczną podeszwę. Pamiętaj, że o ile letnie sandałki czy wiosenne trampki powinny być bardzo miękkie, w przypadku obuwia zimowego kwestia ta nie jest aż tak prosta. Warto bowiem poszukać bucików, które zginają się w odpowiednim miejscu (około 1/3 długości, nie w połowie!) i posiadają pracującą podeszwę, biorąc jednak pod uwagę, że w przypadku butów zimowych zawsze będzie ona twardsza.

Ochrona przed chłodem

Nie mniejsze znaczenie ma również odpowiednia ochrona przed chłodem, wiatrem i – w miarę możliwości – wilgocią. W sprzedaży można znaleźć wiele modeli obuwia wyposażonych w membranę wodoodporną, która zmniejsza ryzyko, że do wnętrza dziecięcego buta dostanie się wilgoć. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku najmłodszych – ze względu na ich ciekawość oraz ruchliwość, ryzyko że malec zamoczy buty jest zdecydowanie większe niż w przypadku osób dorosłych.

Wysokość obuwia

Wybierając buty zimowe dziecięce, należy koniecznie zwrócić uwagę również na wysokość obuwia. Jeśli zdecydujesz się na model sięgający za kostkę – zwróć uwagę, by materiał znajdujący się powyżej wspomnianej części dziecięcej nogi był miękki. W innym przypadku buty będą krępować ruchy, a co za tym idzie – mogą doprowadzić do powstania u dziecka wad postawy.

Rozmiar bucików

Niektórzy rodzice popełniają błąd, który może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla rozwoju małych nóżek. Chcąc zaoszczędzić nieco pieniędzy, decydują się oni na zakup dużo większych butów, by posłużyły dłużej. Pamiętaj: nie tędy droga! Podczas gdy pozostawienie niewielkiego, około centymetrowego zapasu w buciku jest dobrym pomysłem, kupowanie obuwia o dwa rozmiary za dużego nie przyniesie za sobą nic dobrego! Dziecko, chcąc utrzymać nóżkę w odpowiedniej pozycji, prawdopodobnie zacznie podkurczać paluszki, co może doprowadzić między innymi do deformacji ścięgien śródstopia.

Odpowiedni kształt

Wybierając buty zimowe dziecięce, zdecyduj się na model, który posiada szeroki czubek. Wąskie, wycięte w szpic obuwie nie będzie dobrym wyborem dla dziecka. Taki krój mógłby uciskać paluszki, powodując tym samym nieprawidłowe układanie stóp przez dziecko. To z kolei, jak łatwo się domyślić, mogłoby prowadzić do powstawania wad postawy.

Pamiętając o powyższych kwestiach, z pewnością uda Ci się wybrać odpowiednie obuwie dziecięce. Warto zwrócić na ich dobór szczególną uwagę: w końcu małe stopy wciąż się rozwijają, a nieodpowiednio dobrane buty mogą spowodować wiele kłopotów zdrowotnych w dorosłym życiu!

Dodaj komentarz