Depilacja laserowa – pozbądź się uciążliwych włosków

Masz dość wciąż odrastających włosków na nogach, pod pachami, w okolicach bikini? Wydaje Ci się, że tradycyjne metody depilacji to błędne koło – włosy bardzo szybko odrastają i znów trzeba je usuwać? Rozwiązaniem jest depilacja laserowa, która sprawi, że nawet na kilka lat zapomnisz o goleniu. Co warto o niej wiedzieć?

Depilacja laserowa – na jak długo usuwa włosy?

Działanie depilacji laserowej opiera się na termicznym uszkodzeniu macierzy włosa wraz z cebulką odpowiedzialną za jego wzrost. Włosy po zabiegu nie są w stanie się zregenerować, a zatem – nie mają możliwości ponownego wzrostu. Dlatego efekty laserowej depilacji mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat.

Warunkiem udanej epilacji jest wykonanie zalecanej przez kosmetologa serii zabiegów. Plan leczenia ustala się indywidualnie, wpływają na niego takie czynniki, jak: fototyp skóry, kolor włosów, obszar zabiegu, wiek, płeć, a także gospodarka hormonalna organizmu. Zalecane minimum to 4 zabiegi, ale w niektórych sytuacjach konieczne może okazać się wykonanie 6-8 lub więcej powtórzeń. Długość przerwy między poszczególnymi zabiegami zależy m.in. od miejsca, z którego usuwamy owłosienie:

  • 4 tygodnie – depilacja laserowa twarzy, szyi, karku;
  • 6 tygodni – depilacja laserowa bikini, pośladków, górnych części ciała;
  • 8 tygodni – depilacja laserowa nóg.

Konieczność powtarzania zabiegów wynika z faz wzrostu włosów. Depilacja laserowa działa tylko w fazie anagenu (aktywnego wzrostu). Czas trwania anagenu jest kwestią indywidualną. Przykładowo na wzgórku łonowym w fazie wzrostu znajduje się jednocześnie tylko 20-30% włosów. Podobnie jest z takimi obszarami, jak pachy czy nogi. Kilkukrotne powtórzenie epilacji pozwala na wychwycenie wszystkich momentów, w których włosy przeznaczone do usunięcia znajdują się w fazie anagenu.

Jaki laser do depilacji wybrać?

Nie wszystkie lasery do depilacji dobrze radzą sobie ze każdym rodzajem owłosienia i fototypem skóry. Działanie tych urządzeń opiera się na wykrywaniu barwnika włosów (melaniny), dlatego im ciemniejsze włosy i im większy kontrast między skórą a włosami, tym skuteczność zabiegu jest wyższa. Na przykład laser Vectus, który operuje falą o długości 810 nm to doskonałe narzędzie do szybkiej i skutecznej depilacji ciemnego owłosienia. Nie sprawdza się jednak w przypadku jasnych i cienkich włosów czy ciemnej karnacji.

Istnieją już jednak lasery do depilacji, które świetnie radzą sobie z jasnym i bardzo jasnym owłosieniem, nawet siwym czy blond. Jednym z takich urządzeń jest Motus używany do depilacji laserowej przez specjalistów z warszawskiej Kliniki Miracki. Laser ten emituje fale o długości 755 nm, które wykazują bardzo wysoką absorpcję melaniny, dlatego są w stanie wykryć nawet niewielkie jej stężenia we włosach cienkich i jasnych.

Zalety laserowego usuwania owłosienia

  • Epilacja laserowa daje najtrwalsze efekty spośród wszystkich dostępnych metod depilacji, ponieważ usunięte zostają nie tylko łodygi włosów widoczne nad skórą, ale przede wszystkim cebulki odpowiadające za ich ponowny wzrost.
  • Pomaga w walce ze skutkami zaburzeń hormonalnych. Zabiegi epilacji laserowej szczególnie polecane są kobietom dotkniętym hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem typu męskiego, które występuje np. na twarzy, brzuchu czy klatce piersiowej. Taka terapia może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty, choć często wymaga wykonania większej liczby powtórzeń niż u osób, które mają stabilną gospodarkę hormonalną.
  • Depilacja laserowa eliminuje problem wrastających włosów i podrażnień po depilacji. Z tymi problemami często zmagają się osoby stosujące tradycyjne metody – golenie maszynką czy usuwanie włosów przy pomocy wosku, pasty cukrowej, depilatora, kremu.

Dowiedz się więcej o depilacji laserowej – skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie