Turystyka

Ferie w Szwecji – jak się przygotować do wyjazdu?

Ludzi można podzielić na dwie grupy… Tych którzy śnieg i zimno kochają i tych, którzy ich nienawidzą. Amatorzy białego puchu mogą oczywiście zimą liczyć na to, że będziemy mieli mroźną zimę w Polsce – ale mogą również poszukać alternatyw za granicą. Jedną z nich jest wyjazd do Szwecji – od której dzieli nas tylko godzina w samolocie lub krótka podróż promem.

Bezpieczeństwo

Pandemia dalej w pełni, zacznijmy więc od najważniejszego: wjazd do Szwecji możliwy jest za okazaniem certyfikatu szczepienia, negatywnego wyniku testu antygenowego / PCR / LAMP lub zaświadczeniu o wyzdrowieniu z Covid. Każdy z tych dokumentów z jednej strony zwalnia z kwarantanny po przybyciu do Szwecji, z drugiej dzięki niemu nie zostaniemy objęci kwarantanną po powrocie do Polski. 

Planujemy podróż

Do wyboru mamy trzy opcje: możemy wybrać się do Szwecji drogą lądową. To kilkunastogodzinna podróż – przez Niemcy i Danię. Jak mawiał klasyk: można, ale po co? Dwa pozostałe rozwiązania są zdecydowanie wygodniejsze. Promy z Polski do Szwecji pływają z Trójmiasta i Świnoujścia. Przeprawa w jedną stronę to ok 120 – 140 zł. Jeśli chcemy zabrać ze sobą samochód, bilet może nas kosztować nieco mniej, niż 400 zł. Dziennie odbywa się nawet ok 8-9 kursów a bilety można kupić z wyprzedzeniem – wycieczka z własnych samochodem na pewno pozwoli więc ograniczyć koszty transportu na miejscu i ułatwi zwiedzanie Szwecji. Ostatnią opcją są samoloty – połączenia w promocji mogą kosztować nawet niecałe 100 zł – w większości realizowane są z lotniska w Gdańsku. 

Zaplanuj, co chcesz obejrzeć

Szwecja słynie ze swoich Parków Narodowych, rozległych przestrzeni i możliwości aktywnego wypoczynku – zima idealnie sprzyja wycieczkom na nartach biegowych czy po prostu podziwianiu zimy w ogromnych lasach. Szwecja to również kraj z długą historią. Warto odwiedzić sam Sztokholm, nazywany Wenecją Północy, czy znajdujące się w Gotlandii miasto Visby – dawniej ważny ośrodek handlu z przepiękną hanzeatycką architekturą. A może dalsza północ? Szwedzi zasłynęli również z budowy lodowych hoteli – działających jedynie sezonowo budynków wykonanych w całości z lodu. Dzięki wielu udogodnieniom i świetnej obsłudze, to może być ciekawe przeżycie. Zwłaszcza, jeśli jednocześnie spróbujesz zapolować na zorze polarne lub zechcesz podziwiać gwiazdy na zimowym niebie. 

Przygotuj gruby portfel

Szwecja nie jest tania. Przy średnich dochodach ponad dwukrotnie wyższych niż w Polsce, przygotować się musisz na wysokie ceny.Zastanów się, czy nie wziąć przed wyjazdem pożyczki online na raty, bo chociaż sam nocleg w średniej klasy hotelu w Sztokholmie kosztuje 300 zł i jego cena jest porównywalna do tych w Warszawie, to ceny w sklepach są nawet dwukrotnie wyższe niż w Polsce. W Szwecji bardzo drogie są również alkohol i papierosy – butelka mocnego alkoholu to co najmniej 100 zł. Bilety jednorazowe są mniej więcej trzykrotnie wyższe niż w Polsce, a ceny paliwa dochodzą do 6,7 zł za litr.

Szwecja to kraj pełen tajemnic

Ie odkryjesz wszystkich od razu. Szwecja jest mniej więcej o 1/4 większa od Polski, podczas gdy zamieszkuje ją prawie cztery razy mniej mieszkańców – przygotuj się więc na to, że możesz podróżować poza miastami godzinami i nikogo nie spotkać. Warto przed dłuższą drogą zrobić większe zakupy. Pewne niedogodności związane z dojazdem Szwecja wynagrodzi Ci serdecznymi ludźmi, wspaniały widokami i ciekawą historią.