Górale – dokąd pojechać, by dowiedzieć się o nich więcej?
Górale kojarzą się nam przede wszystkim z mieszkańcami rejonów górskich, w tym głównie z naszymi polskimi Tatrami. Pojęcie to jednak jest znacznie głębsze, ponieważ wśród górali można wyodrębnić jeszcze więcej grup, które różnią się pod względem mowy, ubioru, przekazywanych tradycji i obszarem, jaki zamieszkują, a nawet podobno charakterem. Jedno jest pewne – zwracają uwagę i fascynują – jak poznać ich lepiej?
Górale w Polsce
Chcesz spotkać górala? – Wybierz się w góry! W Polsce możemy wyróżnić trzy grupy górali ze względu na obszar, jaki zamieszkują. Są to górale Śląscy, Czadeccy i Małopolscy. Najbardziej znani są oczywiście Górale Małopolscy, którzy zamieszkują głównie tereny naszych najbardziej popularnych gór i wśród nich możemy wyróżnić, m.in. Podhalańskich, Babiogórskich, Orawskich, Pienińskich, Spiskich czy Żywieckich. Jest to oczywiście podział dość umowny, ale grupy te różnią niewielkie różnice, np. w dialektach, strojach i obyczajach. Wśród tych grup najliczniejsi i najbardziej znani są Górale Podhalańscy, którzy zamieszkują obszar najbliższych okolic Tatr. Najliczniej spotkamy ich w Nowym Targu oraz oczywiście Zakopanem.
Prawdziwy góral – honorowy i zahartowany
Ciężki klimat, z jakim od wieków muszą się zmagać mieszkańcy gór, sprawił, że odznaczają się siłą, honorem i hartem ducha, a przy tym niezwykle ważna jest także dla nich solidarność, gościnność oraz kultywowanie tradycji i obyczajów. Nikogo więc nie zdziwi, że zarówno restauracje, jak i hotel w górach, to bardzo często obsługa nosząca tradycyjne stroje góralskie, a wieczorami wsłuchamy się tam w przygrywające gościom góralskie kapele. Wszystko to składa się na niezwykły klimat tych miejsc i przyciąga od lat ogromne ilości turystów. Jeśli więc chcesz poznać bliżej Górali oraz ich tradycje, koniecznie zawitaj w okolice Tatr – wyjdź na szlak, główną promenadę, odwiedź lokalną gospodę czy hotel w górach – będziesz miał okazję nie tylko ich zobaczyć, ale również posłuchać.
Góralskie stroje i smaki
Jeśli właśnie zawitałeś w nasze polskie, górzyste tereny, to koniecznie zwróć uwagę przede wszystkim na stroje góralskie. Są one nieco inne dla określonego terenu, a jednymi z najbardziej znanych są podhalańskie, spiskie i orawskie. Są to piękne elementy garderoby, które nie tylko zachwycają materiałem i kolorami, ale także precyzją wykonania. Podobnie sprawa ma się z regionalnymi smakami – każdy hotel w górach i restauracja umożliwią Ci degustację tradycyjnych i regionalnych specjałów.
Muzyka, mowa i obyczaje
To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, aby przybliżyć sobie góralski folklor i kulturę, to ich mowa, muzyka i obyczaje. Warto więc posłuchać ich i porozmawiać z nimi, a wieczorem udać się w miejsce, gdzie gra góralska kapela – jest to zazwyczaj nie tylko przekaz muzyczny, ale również połączony z elementami tańca i obrzędów. Ktoś, kto pierwszy raz bierze udział w takim przedstawianiu, może być nieźle zdziwiony, jaką krzepę mają w sobie prawdziwi górale. Warto także zawsze odwiedzić lokalne wystawy i muzea, które są świadectwem góralskiego folkloru.