Jakie samochody są w OSK?

W większości przypadków polskie szkoły jazdy wybierają samochody egzaminacyjne, na jakich zdobywa się uprawnienia w najbliższym ośrodku ruchu drogowego. Całe szczęście dla początkujących adeptów sztuki kierowania, są to małe i kompaktowe pojazdy, idealnie wpisujące się w realia ruchu miejskiego. Niewielkie pojemności silników utrudniają rozpędzanie ich do nieprzepisowych prędkości, a zwrotność sprzyja manewrowaniu, szczególnie w warunkach parkingowych. Ośrodek szkolenia kierowców pracuje chociażby na samochodach marki Fiat.

Spośród całej gamy modeli w użyciu pozostają: Panda, Punto Evo i Grande Punto. Wszystkie z nich dają frajdę z jazdy i zapewniają względny komfort. Szkoła jazdy może też mieć we flocie konstrukcje japońskie, takie jak Suzuki Swift. Niestety, wielkość tylnej szyby utrudnia komfortowe wykonywanie manewrów opartych na poruszaniu się na wstecznym biegu. W wielu miastach wojewódzkich królują Toyoty Yaris, kochane przez rzesze rodaków komfortowe i bezawaryjne auta miejskie.

W Warszawie ośrodek szkolenia kierowców zapewne uczy kursantów na samochodzie Hyundai i20. To jedne z najnowszych modeli wykorzystywanych w szkoleniu na terenie całego kraju. Nauka jazdy dla niektórych ma inny synonim – Renault Clio. Francuska konstrukcja zmieniła się na przestrzeni trzydziestu lat, ale dalej pozostaje pod wieloma względami niedoścignionym ideałem auta miejskiego.

Dodaj komentarz