Warsztaty z dzieckiem. Pomysły na weekendowe zajęcia, które rozwiną Twojego malucha

Harmonijny rozwój dziecka obejmuje nie tylko aspekt wiedzy zdobywanej w szkole, ale również motorykę i umiejętności życia codziennego. Nie każdy typ wiedzy dziecko zaabsorbuje w czasie nauki szkolnej. Dlatego warto rozwijać jego umiejętności w ramach warsztatów grupowych, czy nawet czasu spędzonego indywidualnie z dzieckiem. Maluchy najwięcej umiejętności codziennych pozyskują wzorując się na rodzicach, dlatego warto wybierać miejsca, gdzie dziecko uczestniczy w zajęciach razem z opiekunem. Dotyczy to szczególnie tych rodziców, którzy w ciągu tygodnia nie mają zbyt dużo czasu dla dziecka.

Jakie warsztaty dla malucha warto wybrać?

Na rynku znaleźć można szeroką ofertę dodatkowych zajęć dla maluchów w różnym wieku. Wielu rodziców nie wie, co wybrać dla swoich dzieci. Najprostszym rozwiązaniem jest w tym wypadku zapytanie dziecka – lepiej jednak zrobić to, dając mu dwie lub trzy alternatywy. Wtedy decyzja będzie dla niego łatwiejsza. Nie należy się zniechęcać, jeśli pierwsze warsztaty szybko się mu znudzą i nie będzie chciało ich kontynuować. Najpopularniejsze zajęcia oferowane przez różne ośrodki to sporty i aktywności fizyczne, ale także robotyka czy inne umiejętności, których zdobycie w domowych pieleszach jest trudne. Wybierając się w takie miejsce, warto pomóc się spakować dziecku – zabrać buty dziecięce, kurtkę czy płaszcz, szczególnie jeśli aktywność odbywa się na zewnątrz. Są jednak na rynku również warsztaty dla rodziców i dzieci – są to zajęcia z gotowania czy orientacji w terenie, lub innych podobnych aktywności. Dzięki temu rodzice mogą spędzić z dziećmi więcej czasu i jednocześnie pomóc im zdobyć przydatne w życiu codziennym umiejętności. Warto poświęcić weekend lub dwa w miesiącu, aby umocnić swoją więź z dzieckiem i jednocześnie nauczyć je współpracy. 

Czy w czasie weekendowych zajęć dziecko musi zdobywać nową wiedzę? 

Dziecko wybrało zajęcia, z których nie wyniesie zbyt dużo wiedzy teoretycznej? Może chce nauczyć się robić slime lub pobawić gotowanym makaronem w ramach zajęć plastycznych i sensorycznych? Czy to wielki problem? Otóż nie – w ramach weekendowych zajęć dziecko powinno zaspokajać swoje potrzeby – nie tylko zdobywać nowe umiejętności i informacje. Takie warsztaty są również cenne, ponieważ odpowiadają zainteresowaniom dzieci. Wystarczy zatem odpowiedzieć na chęci malucha, założyć mu buty dziecięce i kurtkę i ruszyć na warsztaty – niezależnie od tego, jaka będzie ich tematyka zawsze wyciągnąć z nich można cenne doświadczenia lub nowe umiejętności. 

Dlaczego warto spędzić czas z maluchem w ramach różnych warsztatów?

Nawet jeśli maluchy spędzają większość czasu w przedszkolu lub szkole część umiejętności zdobywają w czasie kontaktów z rodzicami. Dzieci kopiują i powtarzają ruchy opiekunów, dlatego warsztaty wraz z nimi mogą przynieść spektakularne efekty. Co więcej, często w ciągu tygodnia rodzice nie mają czasu, aby spędzić czas z podopiecznymi w kreatywny czy zabawny sposób. Weekendowe warsztaty będą czasem integracji i wspólnej radości, a także zdobywania nowych umiejętności.