Za co odpowiada witamina D?
Witamina D jest jednym z najważniejszych składników wpływających na przebieg zachodzących w naszych organizmach procesów biochemicznych. Co prawda jest ona wytwarzana przez organizm, jednak ze względu na to, że żeby to było możliwe, niezbędne jest działanie promieni słonecznych, w naszej strefie klimatycznej przez większą część roku warto jest ją suplementować. W naszym artykule dokładnie opisujemy, jaką rolę w naszym życiu pełni witamina D, jakie mogą być skutki jej niedoboru lub nadmiaru oraz jak zadbać o jej uzupełnienie w swoim organizmie.
Co to jest witamina D?
Istnieją dwa rodzaje witamin: witaminy, które są rozpuszczalne w tłuszczach i takie, które nie są rozpuszczalne. Witamina D należy do tej pierwszej grupy. Pełni tez w organizmie dużo ważnych funkcji. W przypadku dzieci i niemowląt przede wszystkim powoduje pobudzanie organizmu do wchłania fosforu i wapnia, czyli składników, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym kształtowaniu się kości oraz decydują o ich gęstości. Z kolei u dorosłych pacjentów odpowiednie ilości witaminy D mogą zapobiegać chorobom serca, nadciśnieniu tętniczemu, anemii, alergiom oraz cukrzycy. Co bardzo ważne, szkodliwe dla zdrowia człowieka mogą być zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy D, dlatego też suplementując ten składnik, ważne jest, żeby stosować się do umieszczonych na opakowaniach zaleceń.
Jakie mogą być skutki niedoboru witaminy D?
Niedobory witaminy D w organizmie mogą się wiązać z wieloma problemami. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:
W krajach znajdujących się w tej samej strefie klimatycznej co Polska niedobory witaminy D są niestety powszechne i często skutkują powstawaniem różnych problemów zdrowotnych. Do najczęściej występujących objawów niedoborów witaminy D należą bóle kości i mięśni, bezsenność, szybkie przemęczanie się i ogólne osłabienie, biegunka, nadwrażliwość na przeziębienia oraz spadek odporności. W rezultacie osoby, u których występują braki witaminy D, są bardziej narażone na złamania, choroby autoimmunologiczne, osteoporozę czy problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego. Z tego względu w sezonie jesienno-zimowym na pewno warto jest się zdecydować na suplementację witaminy D.
Czym może grozić nadmiar witaminy D?
Niedobory witaminy D to jednak niejedyne zagrożenie, które czeka na pacjentów. Szkodliwy dla zdrowia człowieka może być też nadmiar witaminy D. Taki problem nie dotyczy jednak pacjentów, którzy nie stosują suplementacji i dla których jedynym źródłem witaminy D są promienie słoneczne i stosowana dieta. Wytworzona i przyjęta w taki sposób witamina D może być bowiem nawet przez 2-3 miesiące magazynowana w organizmie. Gorzej jest w przypadku nieprawidłowej suplementacji, czyli przyjmowania zbyt dużej ilości tabletek i witaminy D w kroplach. Tu też przekroczenie dopuszczalnych norm jest trudne, jednak jeżeli pacjent przyjmuje 4 razy większą dawkę witaminy D, niż powinien, może ona spowodować zatrucie organizmu. Wyraźny nadmiar przyjmowanej w suplementach witaminy D może spowodować utlenieniem lipidów błon komórkowych i w rezultacie powstanie w organizmie szkodliwych nadtlenków. Będą one sprzyjały m.in. odkładaniu się w tętnicach, w sercu i w nerkach wapnia i w konsekwencji powodowały np. zaburzenia pracy serca.
W jaki sposób zadbać o uzupełnienie witaminy D w organizmie?
Bardziej niebezpieczne dla zdrowia człowieka i częściej występujące są jednak niedobory witaminy D. Dlatego też rozsądna suplementacja tego składnika jest jak najbardziej wskazana. W aptekach i w aptekach internetowych dostępnych jest wiele rodzajów suplementów z witaminą D. Najwięcej specjalistów zaleca przyjmowanie witaminy D w kroplach. Taka forma suplementacji jest bowiem najskuteczniejsza i najłatwiejsza do przyjmowania. Witaminę D w takiej formie można np. dodać do wody i nawet nie zauważymy jej przyjęcia. Ważną zaletą witaminy D w kroplach jest też to, że w ich składzie znajduje się tylko ona. Takie preparaty są pozbawione dodatków i zawierają wyłącznie substancje aktywne.