Zimowe kurtki damskie – jaką wybrać?

Gdy temperatura za oknem nieubłaganie zbliża się do zera, czas najwyższy wyciągnąć z szafy cieplejsze ubrania i przygotować się na nadejście zimy. Idealna kurtka na chłodne miesiące powinna zapewnić komfort, swobodę ruchu oraz znakomicie wyglądać. Niestety ideały nie istnieją, jednakże nie oznacza to, że musimy zrezygnować ze stylowych rozwiązań. Wręcz przeciwnie! Poniżej dzielimy się poradami, które pomogą wybrać najlepszą kurtkę na zimę.

Ciepło to podstawa

W przypadku odzieży zimowej praktyczność powinna stać ponad wyglądem. Stojąca za tym logika jest bardzo prosta, mróz niewiele sobie robi z mody! Ogromna różnorodność modeli, materiałów oraz wypełnień sprawia, że wybór może sprawiać trudności, ale w pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć tylko na jedno pytanie: jak aktywny tryb życia prowadzimy?

Jeżeli poszukujemy ciepłej i modnej kurtki, należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju modele puchowe, pikowane, pilotki, budrysówki, bombki czy anoraki. Zapewniają one znakomitą ochronę przed niskimi temperaturami, a także często posiadają kaptur, który świetnie sprawdzi się podczas zimniejszych dni. Kurtki te różnią się pod względem długości i dopasowania do figury – co szerzej opiszemy poniżej – ale nie są najlepszym wyborem dla osób aktywnych fizycznie. Dlaczego? Puch i pierze, stosowane jako wypełnienie większości kurtek, słabo znosi wilgoć. Z tego powodu odzież słabo znosi poważniejsze opady deszczu oraz pot, co przyczynia się do zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych. W szczególności dotyczy do kurtek puchowych, które jednak nie mają sobie równych podczas spacerowania nawet w najniższych temperaturach.

Dla osób aktywnych fizycznie najlepiej sprawdzą się kurtki 3w1. Składają się one z wodoodpornej warstwy zewnętrznej oraz odpinanej wkładki wewnętrznej, zwykle pod postacią polarowej bluzy o dużej gramaturze. Przy wyborze takiej kurtki należy wybrać model, który pozwala włożyć pod spód bluzę – ale unikajmy zbyt dużych rozmiarów. W efekcie uzyskamy aż trzy warstwy chroniące nas przed chłodem – stąd zresztą kurtki tego typu wzięły swoją nazwę. Tworzywa sztuczne, takie jak polar, zachowują własności termoizolacyjne nawet po zamoczeniu, dzięki czemu możemy biegać lub uprawiać sporty bez obaw o chłód. Jednakże trzeba pamiętać, że kurtki 3w1 mają dwie zasadnicze wady: nie są aż tak ciepłe, jak wspomniane wyżej modele, oraz przedkładają użyteczność ponad wygląd.

Naturalnie dobrze jest zwrócić uwagę na dodatki, czyli ilość kieszeni, obecność ściągaczy czy możliwość odpięcia kaptura, co znacznie zwiększy wygodę kurtki.

Jak dobrać kurtkę zimową do sylwetki?

Kurtka puchowa damska to nie tylko praktyczny element garderoby, ale również część kreacji. Jak w przypadku każdego ubrania, podczas zakupów musimy zwrócić uwagę na naszą sylwetkę.

– Figura typu „jabłko” – warto postawić na krótki fason, na przykład pilotkę, która wyeksponuje nogi oraz biodra.

– Figura typu „gruszka” – tutaj potrzebujemy stworzyć optyczną przeciwwagę dla szerokich bioder, dlatego rozsądnie jest wybrać kurtkę z rozbudowaną górą, na przykład pikowany model z futrzanym kapturem.

– Figura typu „kolumna” – w przypadku bardziej chłopięcej budowy ciała najlepiej sięgnąć po dłuższą, puchową kurtkę z podkreśleniem w talii.

– Figura typu „klepsydra” – panie obdarzone taką sylwetką mogą zdecydować się na dowolny fason, który podkreśli kształt ich ciała. W tym wypadku można sobie pozwolić na znacznie więcej swobody w doborze kurtki.